Serwis informacyjny

Francuska Areva i japoński GE Hitachi Nuclear Energy wspólnie wycofują z eksploatacji reaktory w Japonii

Data dodania: poniedziałek, 30 listopada 2015, autor: nuclear.pl

AREVA i GE Hitachi Nuclear Energy podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie wycofania z eksploatacji i dekontaminacji reaktorów wodnych wrzących typu BWR w Japonii.

W ramach tej współpracy AREVA będzie uczestniczyć w badaniach wstępnych nad demontażem reaktorów BWR w Japonii. Obie firmy będą także zaangażowane w poszukiwanie innych możliwości związanych z wycofaniem i dekontaminacją tych reaktorów.

- Jesteśmy bardzo dumni ze wzmocnienia naszej historycznej współpracy z Hitachi-GE Nuclear Energy, firmą, która ma bogate doświadczenie w rozwoju, projektowaniu, budowie i nadzorowaniu funkcjonowania reaktorów jądrowych w Japonii. Jednocześnie oczekujemy, że doświadczenie AREVA w zakresie wycofywania reaktorów z eksploatacji zapewni japońskiej flocie jądrowej prawidłowość przeprowadzenia tego procesu dla reaktorów BWR - powiedział Arnaud Gay, dyrektor ds. międzynarodowych działu Back-End w AREVA.

AREVA oferuje doświadczenie w zakresie demontażu i dekontaminacji reaktorów na całym świecie. W Japonii, dzięki partnerstwu z lokalną firmą Atox, AREVA powołała spółkę joint-venture ANADEC, która zapewni wsparcie operacyjne dla partnerów. AREVA jest ponadto zaangażowana w kilka projektów realizowanych w elektrowni Fukushima, które nie są zawarte w umowie z GE Hitachi.


Podziel się z innymi


Komentarze