Serwis informacyjny

Konferencja "Mądralin 2015": Polski atom to szansa dla przemysłu i sektora badawczo-rozwojowego

Data dodania: piątek, 27 listopada 2015, autor: mg.gov.pl

Rozwój polskiej nauki, sektora badawczego oraz perspektywy biznesowe przedsiębiorstw krajowych w związku z realizacją Programu polskiej energetyki jądrowej to temat konferencji pn. Wybrane aspekty bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Polsce "Mądralin 2015". Spotkanie odbyło się 24 i 25 listopada 2015 r. w Warszawie.

W trakcie konferencji podkreślano, że elektrownie jądrowe są istotnym źródłem wytwórczym w przyszłym krajowym miksie energetycznym. W perspektywie 2030 r. wyłączonych zostanie 12 GW, czyli ponad jedna trzecia obecnie zainstalowanej mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym. Zostanie ona jednak odbudowana w oparciu o węgiel, OZE i energetykę jądrową. - Elektrownie atomowe mogą w znacznym stopniu zabezpieczyć polski system elektroenergetyczny, działają bowiem niezależnie od warunków pogodowych, a umieszczone nad Bałtykiem będą funkcjonować prawidłowo niezależnie od warunków hydrologicznych, w tym niskiego stanu wód w rzekach - powiedział Zbigniew Kubacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki.

Uczestnicy konferencji zwracali też uwagę, że działania w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej mogą być impulsem rozwojowym dla świata nauki. Wskazywali ponadto, że stabilny sektor badań i rozwoju warunkuje prawidłową realizację projektu. Jednocześnie energetyka jądrowa, która nie emituje CO2 ani szkodliwych pyłów i metali ciężkich, może istotnie przyczynić się do zmniejszenia emisyjności polskiej gospodarki i pomóc w zapewnieniu Polakom wolnego od zanieczyszczeń powietrza.

Konferencja "Mądralin" odbyła się już po raz czwarty. W jej trakcie przewidziano sesje tematyczne dotyczące rozwoju nauki, współpracy sektora B+R z zagranicą oraz szans dla polskiego biznesu. Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Nukleoniczne oraz Francuskie Stowarzyszenie Energii Jądrowej SFEN.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze