Serwis informacyjny

Ruszyła procedura dialogu w procesie związanym z budową nowego składowiska odpadadów jądrowych

Data dodania: sobota, 11 maja 2013, autor: nuclear.pl

W dniu 8 maja 2013 w Hotelu Radisson Blu w Warszawie odbyło się spotkanie o charakterze wysłuchania organizowane w ramach projektu Euratomu "Wdrażanie polityki współuczestnictwa społeczeństwa w procesach decyzyjnych związanych ze składowaniem odpadów radioaktywnych" (Implementing Public Participation Approaches in Radioactive Waste Disposal - IPPA).

Symbol promieniowania, fot. Portal nuclear.pl
Symbol promieniowania, fot. Portal nuclear.pl

W panelu dyskusyjnym wzięli udział uznani eksperci w dziedzinie składowania odpadów promieniotwórczych, nauk społecznych, a także przedstawiciele środowisk ekologicznych i społeczności lokalnych. Moderatorem dyskusji był redaktor Krzysztof Bobiński.

Spotkanie miało za zadanie przekazanie wszystkich dostępnych obecnie informacji na temat realizacji projektu składowiska odpadów nisko i średnioaktywnych w Polsce, które w przyszłości ma zastąpić Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. Było okazją do wyrażenia własnych opinii na temat składowania odpadów, bezpieczeństwa składowiska oraz stanu przygotowań do budowy nowego obiektu.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie, działające już od 50 lat, zostanie wkrótce całkowicie zapełnione i zamknięte. Dlatego też około 2020 roku Polska będzie potrzebowała nowego składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów jądrowych.

Te, obecnie, powstają głównie w ośrodkach medycznych i przemysłowych, które korzystają ze źródeł promieniowania a także z reaktora MARIA. Nowe składowisko będzie również przyjmować odpady nisko- i średnioaktywne powstające w elektrowniach jądrowych, jednak nie będzie przystosowane do składowania wypalonego paliwa jądrowego, gdyż te wymaga składowiska głębokiego.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze