Lokalizacja elektrowni jądrowych

Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa

Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa jest zlokalizowana na brzegu rzeki Boh (Południowy Bug) w miejscowości Jużnoukraińsk w obwodzie mikołajowskim.

Była zaprojektowana jako częœć nowego typu kompleksu energetycznego, mającego na celu rozwiązanie problemu całkowitego i efektywnego wykorzystania energii produkowanej przez elektrownie: jądrową, wodną i szczytowo-pompową.

Projektowanie kompleksu Południowoukraińskiej Elektrownii Jądrowej miało na celu rozwiązanie wielu krytycznych problemów, tj.: zaopatrzenie południowej Ukrainy w wystarczającą ilość energii elektrycznej, wykorzystanie elastyczności elektrowni szczytowo-pompowej przy obszernym wykorzystaniu działów wód rzeki South Bun.

Budowę elektrowni jądrowej i sąsiadującego z nią miasta Jużnoukraińsk rozpoczęto wiosną 1975 roku. Budowa i przygotowania do uruchomienia bloku 1 zostały zakończone w ciągu 72 m-cy co spełnia europejskie standardy budowlane.

W grudniu 1982 został podłączony do sieci pierwszy blok. Następnie w trakcie pracy pierwszego bloku z reaktorem WWER 1000 kontynuowano budowę drugiego i trzeciego bloku, które zostały włączone odpowiednio w styczniu 1985 i wrześniu 1989.

Rocznie Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa generuje 17-18 mld kWh elektryczności co daje 10 % całkowitej energii produkowanej w kraju i 25 % energii wytwarzanej przez ukraińskie EJ.

Dane techniczne:

Nazwa blokuSouth Ukraine 1South Ukraine 2South Ukraine 3
Typ reaktoraPWRPWRPWR
ModelVVER V-302VVER V-338VVER V-320
Moc brutto [MWe]100010001000
Moc netto [MWe]950950950
Moc [MWt]300030003000
Rozpoczęcie budowy1.03.19771.10.19791.02.1995
Osiągnięcie krytyczności9.12.198230.12.19841.09.1989
Włączenie do sieci31.12.19826.01.198520.09.1989
Rozpoczęcie eksploatacji18.10.19836.04.198529.12.1989
ModeratorH2OH2OH2O
ChłodziwoH2OH2OH2O
PaliwoUO2UO2UO2
Operator
WłaścicielEnergoatom
StatusWłączonyWłączonyWłączony