poprzednie « wiadomości (31-40) z 56 » następnebezpieczeństwo
Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła trzynaście nowych stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring System). Wszystkie nowe stacje znalazły się w pobliżu wschodniej granicy Polski. Stacje stanowią istotne wzmocnienie systemu monitoringu radiacyjnego kraju.
czytaj więcejenergetyka
Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce za 12 lat. Dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy. Eksperci oceniają, że polski przemysł ma zasoby kadrowe i kompetencyjne, dzięki którym w dużym stopniu może uczestniczyć w programie budowy i eksploatacji reaktorów jądrowych. To w sumie blisko 400 firm, które bądź uczestniczą w podobnych projektach za granicą, bądź też posiadają kompetencje, które umożliwią im płynne przejście do tego sektora.
czytaj więcejnauka
Młodzieżowa Rada Klimatyczna stworzyła raport w sprawie edukacji ekologicznej i klimatycznej, którego celem jest zapoczątkowanie prac nad jej ulepszeniem i rozszerzeniem w polskich szkołach. Raport został przygotowany w oparciu o opinię ponad 150 uczniów, nauczycieli i rodziców z całej Polski.
czytaj więcejenergetyka
gov.pl |
czwartek, 17 grudnia 2020 10 grudnia br. odbyło się webinarium przygotowujące krajowy przemysł do budowy elektrowni jądrowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło to wydarzenie honorowym patronatem.
czytaj więcejenergetyka
62,5% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r. To najlepszy wynik w historii badań realizowanych od 2012 r.
czytaj więcejenergetyka
Implementacja energetyki jądrowej w ramach synergii z OZE jest jedyną realną ścieżką, która umożliwi szybkie i sprawne osiągnięcie neutralności klimatycznej – to główna konkluzja opublikowanego dziś raportu Instytutu Sobieskiego pt. „Energetyka jądrowa dla Polski”.
czytaj więcejenergetyka
Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Europie, w kontekście Zielonego Ładu, to główny temat sesji podczas konferencji „High Temperature Reactors for deep decarbonisation: the Polish example From the Gemini+ research project towards demonstration”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 listopada 2020 r., wziął udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
czytaj więcejnauka
21 listopada 2020 r. podczas inauguracji IV edycji ogólnopolskich szkoleń dla nauczycieli, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Tomasz Nowacki podkreślił, że edukacja jest kluczowym czynnikiem dla wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej, która jest stabilnym i bezemisyjnym źródłem energii, odpowiadającym na współczesne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.
czytaj więcejnauka
Fundacja nuclear.pl po sukcesie organizowanych przed wakacjami webinariów pn. "Podstawy energetyki jądrowej" przygotowała nowy cykl szkoleń zaawansowanych pn. "Great, not terrible - czyli w prostych słowach o energetyce jądrowej". Cykl 18 wykładów on-line rozpocznie się 1 grudnia 2020 roku.
czytaj więcejenergetyka
Pomimo podpisanych w ostatnim miesiącu przez USA z Polską i Rumunią umów o współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w tych krajach, Francja nie odpuszcza i podpisuje podobne porozumienie z Rumunią oraz kontynuuje rozmowy z Polską.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 56 » następne