Serwis informacyjny - Tagi: Jagielski

poprzednie « wiadomości (1-7) z 7 » następne

Polska może się stać liderem na rynku reaktorów jądrowych chłodzonych gazem

Polska ma szansę zostać liderem w opracowywaniu materiałów przyszłości. Już niedługo w Świerku ma powstać Centrum Doskonałości NOMATEN, które będzie opracowywać nowe materiały na potrzeby chemii, radiofarmaceutyków czy przemysłu jądrowego. W centrum będą badane materiały odporne na ekstremalne warunki pracy przy wykorzystaniu m.in. symulacji komputerowych. Jednocześnie dzięki tak opracowanym materiałom technologia reaktorów HTR mogłaby się stać polską specjalnością. Dodatkowo energetyka jądrowa pozwoliłaby zmniejszyć import gazu i dostarczałaby energię oraz ciepło.
czytaj więcej

Projekt BRILLIANT umożliwi edukację Polaków w zakresie energetyki jądrowej

Unia Europejska wezwała kraje bałtyckie, w tym Polskę, do opracowania do czerwca 2018 roku projektu połączenia sieci energetycznych z infrastrukturą europejską. Litwa, Łotwa i Estonia miałyby się połączyć z Zachodem za pośrednictwem polskich linii energetycznych. To rozwiązanie ma zapewnić większe bezpieczeństwo energetyczne tych krajów i uniezależnienie się od Rosji. Prowadzony projekt BRILLIANT to także okazja do edukacji polskich naukowców w zakresie energetyki jądrowej. Według przedstawiciela Narodowego Centrum Badań Jądrowych jest to jedyna racjonalna technologicznie opcja dostarczania energii.
czytaj więcej

Maria pomaga Juliuszowi

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) pomogą swoim francuskim kolegom ustalić precyzję obliczeń grzania promieniowaniem gamma w budowanym w Cadarache reaktorze badawczym Jules Horowitz Reaktor (JHR).
czytaj więcej

Wyszehradzka czwórka dla czwartej generacji reaktorów

Dziś, 18 lipca 2013 r., w Budapeszcie instytuty badawcze zajmujące się energetyką jądrową z państw Grupy Wyszehradzkiej (ÚJV Řež z Czech, MTA EK z Węgier, VUJE, a.s. ze Słowacji i NCBJ z Polski) podpisały umowę założycielską Centrum Doskonałości V4G4. Powołane stowarzyszenie będzie wspierać badania i rozwój reaktorów IV generacji.
czytaj więcej

W BBN o energii jądrowej

Energetyka jądrowa jest ważnym perspektywicznie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. O programie budowy elektrowni jądrowych w Polsce oraz jego konsekwencjach dla bezpieczeństwa narodowego dyskutowano w czasie seminarium eksperckiego, zorganizowanego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w poniedziałek 10 grudnia 2012 r. Spotkanie prowadził minister Stanisław Koziej.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-7) z 7 » następne