Serwis informacyjny - Tagi: CERN

poprzednie « wiadomości (11-20) z 22 » następne

CERN zatwierdziła nowatorski eksperyment zaproponowany przez zespół z udziałem Polaka

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN pod Genewą zatwierdziła kilka dni temu nowy eksperyment, który będzie badał własności najlżejszych cząstek materii, tzw. neutrin. Jest to pierwszy tego typu eksperyment przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który rozpocznie nową erę badań nad neutrinami. W pracach nad projektem istotną rolę odegrał dr Sebastian Trojanowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).
czytaj więcej

Nowy eksperyment LHC z mocnym polskim akcentem

W CERN powstanie kolejny eksperyment przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Jednym z jego pomysłodawców jest Polak, dr Sebastian Trojanowski z Zakładu Fizyki Teoretycznej NCBJ. FASER - bo tak ma nazywać się nowa instalacja - będzie multidetektorem przeznaczonym do poszukiwania długożyciowych cząstek powstających w zderzeniach LHC i mogących być sygnałem istnienia hipotetycznej ciemnej materii. Obserwacje astronomiczne wskazują, że ciemnej materii powinno być we Wszechświecie kilkakrotnie więcej niż zwykłej materii „atomowej” tworzącej ludzi, planety i gwiazdy.
czytaj więcej

Eksperyment OPERA obserwuje oscylacje neutrin mionowych w neutrina taonowe

Celem eksperymentu OPERA w podziemnym laboratorium Gran Sasso należącym do Włoskiego Narodowego Instytutu Badań Jądrowych (wł.: INFN) było wykazanie, że neutrina mionowe potrafią zmienić się w neutrina taonowe dzięki zjawisku zwanemu „oscylacją neutrin”. Za jego odkrycie w 2015 roku przyznana została Nagroda Nobla. W opublikowanym dzisiaj w Physical Review Letters artykule, OPERA ogłasza swój ostateczny rezultat, czyli obserwację 10 zdarzeń przemiany neutrina mionowego w taonowe.
czytaj więcej

Jak rodzą się hadrony przy ogromnych energiach dostępnych w LHC?

Nasz świat składa się głównie z cząstek zbudowanych z trzech kwarków powiązanych gluonami. Proces zlepiania się kwarków, zwany hadronizacją, jest wciąż słabo poznany. Dzięki analizie unikalnych danych zebranych dla wysokoenergetycznych zderzeń protonów w akceleratorze LHC fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, działający w międzynarodowej współpracy przy eksperymencie LHCb, zdobyli na jego temat nowe informacje.
czytaj więcej

Negatyw, lecz nie doskonały: Pierwszy ślad różnic między materią a „zwykłą” antymaterią

Świat wokół nas jest zbudowany głównie z barionów, cząstek składających się z trzech kwarków. Dlaczego nie ma w nim antybarionów, skoro tuż po Wielkim Wybuchu materia i antymateria powstawały w dokładnie takich samych ilościach? Wiele wskazuje, że po wielu dekadach poszukiwań fizycy są bliżej odpowiedzi na to pytanie. W eksperymencie LHCb przy Wielkim Zderzaczu Hadronów właśnie natrafiono na pierwszy ślad różnic między barionową materią a antymaterią.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (11-20) z 22 » następne