Serwis informacyjny

Krajowe warsztaty MAEA dotyczące podstawowego zagrożenia projektowego

Data dodania: poniedziałek, 9 marca 2020, autor: paa.gov.pl

W dniach 2-5 marca 2020 roku w siedzibie PAA odbyły się krajowe warsztaty organizowane wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) dotyczące oceny zagrożeń oraz podstawowego zagrożenia projektowego (ang. National Workshop on Threat Assessment and Design Basis Threat).

Array
Array

Celem czterodniowych warsztatów było zapoznanie uczestników z zagadnieniami związanymi z oceną zagrożeń i podstawowym zagrożeniem projektowym (PZP), na podstawie których określane są wymagania z zakresu ochrony fizycznej materiałów jądrowych i promieniotwórczych oraz opracowywane są systemy ochrony fizycznej dla obiektów posiadających takie materiały. Przedstawiciele MAEA zaprezentowali m.in. międzynarodowe wytyczne istotne dla oceny zagrożeń, omówili ich rodzaje oraz metody opracowania, jak również podzielili się dobrymi praktykami w tym zakresie.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele PAA oraz instytucji i służb, które będą zaangażowane w proces opracowania i rozwoju PZP. Wymagania dot. PZP zostały wpisane do prawa atomowego w ramach ostatniej nowelizacji, która weszła w życie 23 września 2019 r. Ustawa ta definiuje podstawowe zagrożenie projektowe jako dokument zawierający charakterystykę, a w szczególności cechy, motywację, zamiary, możliwości oraz sposoby działania podmiotów, zarówno z wewnątrz, jak i spoza jednostki organizacyjnej, mogących dążyć do czynów takich jak kradzież, nieupoważnione użycie, cyberatak, akt terroru lub sabotaż, które uwzględnia się przy opracowywaniu systemu ochrony fizycznej materiałów jądrowych lub obiektów jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze