Serwis informacyjny

Misja MAEA rozpoczyna przegląd bezpieczeństwa w białoruskiej elektrowni jądrowej

Data dodania: środa, 7 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl

Jak podał departament Informacji i Public Relations Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w dniu 5 sierpnia 2019 roku rozpoczęła prace misja przeglądu bezpieczeństwa operacyjnego MAEA (Pre-OSART).

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by

Celem tej misji jest potwierdzenie gotowości przedsiębiorstwa państwowego „Białoruska Elektrownia Jądrowa” jako operatora przyszłej elektrowni jądrowej oraz dalszej niezawodnej i bezpiecznej eksploatacji bloków energetycznych.

Misja potrwa do 22 sierpnia 2019 roku i w jej ramach zespół ekspertów MAEA skontroluje 10 obszarów: Przywództwo i zarządzanie w przedsiębiorstwie, Eksploatacja elektrowni jądrowej, Wsparcie techniczne eksploatacji elektrowni jądrowej, Szkolenie i kwalifikacje personelu, Ochrona przed promieniowaniem, chemia, wymiana doświadczeń operacyjnych, Zarządzanie wypadkami, planowanie i reagowanie w sytuacjach kryzysowych i inne.

Misja MAEA Pre-OSART (Zespół ds. Przeglądu Bezpieczeństwa Operacyjnego) jest przeprowadzana zgodnie z przepisami MAEA dla nowo budowanych elektrowni jądrowych w fazie ich uruchamiana przed załadowaniem paliwa jądrowego.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami WWER-1200 model V-491 o łącznej mocy 2400 MWe jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem AES-2006 generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku. Pierwszy blok zostanie oddany do eksploatacji jeszcze w tym roku, drugi - w 2020 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze