Serwis informacyjny

Polsko-japońskie seminarium dotyczące ekonomicznych aspektów produkcji energii elektrycznej

Data dodania: wtorek, 23 lipca 2019, autor: gov.pl/energia

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski wziął udział w polsko-japońskim seminarium dotyczącym ekonomicznych aspektów produkcji energii elektrycznej, które odbyło się 23 lipca 2019 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia poruszane były tematy związane m.in. z finansowaniem przedsięwzięć w sektorze energetycznym, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki jądrowej i jej roli w kształtowaniu polityki energetycznej państwa.

Tomasz Dąbrowski, fot. ME
Tomasz Dąbrowski, fot. ME

Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Ministerstwo Energii i japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Zgromadzonych gości przywitali Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii oraz Tsukasa Kawada, Ambasador Japonii.

W wystąpieniu otwierającym seminarium minister Dąbrowski podkreślił, że polski Rząd jest świadomy konieczności przeprowadzenia transformacji sektora energetycznego w celu obniżenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Zaznaczył jednak, że osiągnięcie tego celu jedynie poprzez promowanie generacji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest niemożliwe.

- Jednym z kierunków wyznaczonym w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku jest wdrożenie energetyki jądrowej. Polska wybrała ten kierunek, ponieważ elektrownie jądrowe zapewniają stabilną produkcję energii przy zerowej emisji. Potrzebujemy takiego stabilnego, niezawodnego źródła energii elektrycznej, które zabezpieczy przewidywany w przyszłości wzrost zapotrzebowania na nią i zastąpi stopniowo odstawiane bloki węglowe - powiedział minister Dąbrowski. Dodał również, że energetyka jądrowa pozwoli zdywersyfikować polski miks energetyczny, tym samym wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność jego gospodarki.

Ostatnią część seminarium stanowił panel dyskusyjny, w którym udział wzieli Yasumasa Fujii - profesor Uniwersytetu Tokijskiego, Akira Omoto - profesor Tokyo Institute of Technology, Zbigniew Kubacki - zastępca dyrektora w Departmencie Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii i dr inż. Przemysław Żydak - ekspert ds. energii jądrowej, Piela Business Engineering. Zaproszeni goście omawiali kwestie bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, konieczności włączenia energii jądrowej do miksu energetycznego oraz ekonomicznego uzasadnienia wykorzystania energii jądrowej. Panel prowadził redaktor naczelny BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Seminarium było kolejnym już w ostatnim czasie wydarzeniem dotyczącym polsko-japońskiej współpracy w zakresie energetyki. W lutym 2019 r. odbyło się polsko-japońskie seminarium czystego węgla, podczas którego podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie czystych technologii węglowych między Ministerstwem Energii i japońskim Ministerstwem Przemysłu i Handlu. Oba wydarzenia wpisują się również w obchody stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską i Japonią.


Podziel się z innymi


Komentarze