Serwis informacyjny

Flagowy projekt rosyjskiej elektrowni jądrowej WWER-TOI spełnia wymogi EUR

Data dodania: sobota, 15 czerwca 2019, autor: nuclear.pl

Organizacja europejskich producentów energii „EUR Organisation” uznała, że najbardziej zaawansowany rosyjski projekt elektrowni jądrowej WWER-TOI jest zgodny z wymaganiami European Utility Requirement (EUR). Uroczystość wręczenia odpowiedniego certyfikatu odbyła się w Sankt Petersburgu w dniu 13 czerwca.

Projekt elektrowni jądrowej z reaktorem WWER-TOI, fot.Rosenergoatom
Projekt elektrowni jądrowej z reaktorem WWER-TOI, fot.Rosenergoatom

Generalnym projektantem elektrowni WWER-TOI jest Atomenergoproekt, część inżynieryjna państwoej rosyjskiej koororacji jądrowej, projektantem reaktora jest OKB Gidropress, a doradcą naukowym jest Instytut Kurczatowa. Właścicielem projektu jest Rosenergoatom.

Podczas uroczystości pan Guillaume Jacquard, prezes EUR, zastępca dyrektora Dyrekcji ds. Wsparcia Projektów i Transformacji Cyfrowej EDF, podziękował wszystkim uczestnikom za ich ciężką pracę. - Mogę stwierdzić, że projekt WWER-TOI przeszedł najdokładniejsze i najdokładniejsze badanie i jest w pełni zgodny z wymogami EUR - powiedział Jacquard.

Europejscy eksperci sformułowali wnioski dotyczące zgodności rozwiązań projektowych z wymaganiami EUR na podstawie przeglądu dokumentacji projektowej i informacji zawartych w dokumentach dotyczących projektu referencyjnego o elektrowni jądrowej Kursk 2.

Analiza obejmowała przegląd odpowiedzi na 4332 podstawowe pytania dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do wymogów EUR, które obejmują cały kompleks elektrowni jądrowej.

W rezultacie europejscy eksperci doszli do wniosku, że projekt WWER-TOI jest zgodny z nowoczesnymi koncepcjami bezpieczeństwa i wydajności elektrowni jądrowych. Analiza umożliwiła poprawę jakości kolejnych projektów i ułatwienie przyszłej eksploatacji elektrowni jądrowych.

Według Alexandra Lokshina, prezesa Atomenergoproekt ipierwszego zastępcy dyrektora generalnego ds. zarządzania operacyjnego w Rosatom, uzyskanie certyfikatu EUR jest ważną oceną pracy wykonanej przez branżę w celu opracowania nowoczesnego projektu kolejnej elektrowni jądrowej. - Opracowaliśmy projekt WWER-TOI, w którym zastosowaliśmy nowe rozwiązania techniczne, które zwiększają poziom bezpieczeństwa i niezawodności pracy elektrowni jądrowej. Otrzymany dziś certyfikat EUR jest potwierdzeniem zgodności tych decyzji z wymogami międzynarodowymi – powiedział.

Uznanie zgodności WWER-TOI z EUR przyczyni się do promocji rosyjskich technologii jądrowych na rynkach zagranicznych.

Organizacja europejskich producentów energii elektrycznej, której celem jest opracowanie dokumentu zatytułowanego „European Utility Requirement (EUR)”, została utworzona w 1992 roku. Wymagania EUR dotyczą reaktorów lekkowodnych generacji III (LWR).

Obecnie organizacja EUR skupia 15 działających organizacji reprezentujących największych europejskich producentów energii elektrycznej. Wymogi EUR mają na celu opracowanie standardów projektów elektrowni jądrowych, które są zrównoważone pod względem bezpieczeństwa, niezawodności produkcji i kosztów energii elektrycznej.

Nowe projekty stworzone z myślą o tych wymaganiach można łatwo dostosować do specyficznych warunków gruntowych i do aktualnych specyficznych wymagań krajowych organów regulacyjnych.

Rosenergoatom jest członkiem organizacji EUR od 1993 roku Pierwszym rosyjskim projektem, który otrzymał certyfikat zgodności z wymogami EUR, był AES-92, którego generalnym projektantem jest Atomenergoproekt.

Projekt VVER-TOI to typowy projekt zoptymalizowanego i skomputeryzowanego bloku jądrowego WWER, powstał w wyniku ewolucyjnego rozwoju projektu elektrowni jądrowej AES-92 wyposażonej w reaktor WWER-1200. Ogólnym zadaniem projektantów WWER-TOI było opracowanie standardowego projektu wysokowydajnego bloku elektrowni jądrowej, zdolnej do konkurowania z szybko rozwijającymi się i uznanymi liderami w dziedzinie energii jądrowej we wszystkich aspektach: pod względem rozwiązań technicznych, charakterystyk ekonomicznych, rozwiązań związanych z bezpieczeństwem, okresu budowy elektrowni jądrowej, a także wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych i zarządzania informacją na wszystkich etapach jej cyklu życia. Obecnie w oparciu o projekt WWER-TOI jest budowana elektrownia jądrowa Kursk 2.


Podziel się z innymi


Komentarze