Serwis informacyjny

W bloku 2 Nowoworoneskiej elektrowni jądrowej 2 rozpoczął się kolejny etap rozruchu

Data dodania: piątek, 12 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

W dniu 11 kwietnia 2019 roku, po otrzymaniu zgody Federalnej Służby Nadzoru Środowiskowego, Technologicznego i Jądrowego Federacji Rosyjskiej (Rostekhnadzor), na terenie elektrowni jądrowej Novovoronezh-2, uruchomiono blok nr 2.

Sterownia bloku EJ Novovoronezh-2, fot.Rosatom
Sterownia bloku EJ Novovoronezh-2, fot.Rosatom

Jak powiedział Władimir Povarov, dyrektor Nowoworoneskiej elektrowni, uzyskanie zezwolenia od Rostekhnadzora oznacza, że cała praca przewidziana na etapie rozruchu fizycznego została zakończona w całości. - Rzeczywiste wartości charakterystyk neutronowo-fizycznych rdzenia reaktora odpowiadają wartościom projektowym i można przejść do następnego etapu, rozruchu energetycznego - zauważył.

Blok 2 wysposażony w reaktor WWER-1200 należący do generacji III+, zaprojektowany został przez Atomenergoproekt, a jego generalnym wykonawcą jest ASE, oddział inżynieryjny rosyjskiej państwowej korporacji Rosatom.

Prowadzony obecnie etap C rozruchu, według standardowy programu rozruchu rosyjskich bloków elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory chłodzone wodą, polega na stopniowym zwiększaniu mocy reaktora z 1% do 35-40% w kilku fazach. Ten poziom mocy zapewnia możliwość włączenia turbogeneratora do sieci i rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej, które jest zaplanowane na maj tego roku. W następnym kroku stopniowo osiągany będzie poziom mocy nominalnej - 100%. Uruchomienie bloku nr 2 elektrowni jądrowej Novovoronezh-2 planowane jest do końca 2019 roku.

Budowana od 2008 roku EJ Novovoronezh-2 składać się będzie z 2 bloków wyposażonych reaktory WWER-1200 i docelowo zastąpi wycofywaną z eksploatacji EJ Novovoronezh. Blok 1 EJ Novovoronezh-2 został oddany do komercyjnej eksploatacji 27 lutego 2017 roku, blok 2, po załadowaniu do niego w 2. połowie lutego paliwa, 22 marca o godzinie 22:01 osiągnął krytyczność (minimalny kontrolowany poziomu mocy).


Podziel się z innymi


Komentarze