Serwis informacyjny

Estońska firma Fermi Energia wybiera Moltex jako preferowaną technologię IV generacji

Data dodania: niedziela, 24 marca 2019, autor: nuclear.pl

Fermi Energia z Estonii, której celem jest produkcja bezemisyjnej energii elektrycznej dla regionu nadbałtyckiego wybrała brytyjsko-kanadyjski Moltex Energy jako preferowaną technologię reaktorów modułowych IV generacji. Obie firmy podpisały porozumienie, w którym wyrażają zamiar współpracy, w tym przeprowadzenie studium wykonalności lokalizacji zaawansowanego reaktora Moltex oraz opracowanie odpowiedniego systemu licencjonowania.

Reaktor SMR Moltex, fot. Moltex Energy
Reaktor SMR Moltex, fot. Moltex Energy

Estonia generuje większość swojej energii elektrycznej z łupków bitumicznych, ale zasoby tego paliwa kopalnego zostaną w większości wyczerpane do 2030 roku. Energia pochodząca z farm wiatrowych zapewnia co prawda pewien potencjał, ale kraj potrzebuje alternatywnego, niezawodnego źródła energii, jeśli ma pozostać krajem niezależnym energetycznie. Sąsiedzi Estonii Łotwa, Litwa i Finlandia są importerami netto energii elektrycznej, a więc czyste i bezpieczne wytwarzanie energii w Estonii oznaczałoby poprawę bezpieczeństwa energetycznego dla całego regionu.

- Naszą ambicją jest uruchomienie w Estonii pierwszego reaktora modułowego czwartej generacji w UE, na początku lat 30. XXI wieku. Cieszymy się, że ściśle współpracujemy z Moltex Energy przy tym ważnym projekcie. Ważne jest, aby Estonia miała własne źródło czystej, taniej energii a innowacyjna technologia Moltex niesie dla nas ogromny potencjał - powiedział Kalev Kallemets, dyrektor generalny Fermi Energia.

- Estonia jest dynamiczną, przedsiębiorczą i przyszłościową gospodarką i jest idealnym miejscem do korzystania z technologii stabilnego reaktora solnego Moltex. Z niecierpliwością czekamy na bliską współpracę z Fermi Energia, która podziela naszą wizję bezemisyjnej i taniej energii elektrycznej - dodał Simon Newton, dyrektor ds. Rozwoju biznesu w Moltex.

Fermi Energia została utworzona w celu wdrożenia w Estonii technologii jądrowej czwartej generacji. Firma została utworzona przez zespół wysokiego szczebla menadżerów o szerokim doświadczeniu w wytwarzaniu i dystrybucji energii w regionie.

Moltex Energy to prywatna międzynarodowa firma, z siedzibą w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, założona w celu opracowania i wdrożenia reaktora IV generacji chłodzonego stopionymi solami do produkcji bezpiecznej i czystej energii elektrycznej.


Podziel się z innymi


Komentarze