Serwis informacyjny

Rozmowy Prezydenta RP i Wiceprezydenta USA o współpracy w zakresie m.in. energetyki

Data dodania: czwartek, 14 lutego 2019, autor: nuclear.pl

Współpraca militarna, energetyczna i gospodarcza - to główne tematy poruszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Wiceprezydenta USA Michaela Pence'a podczas spotkania w Belwederze.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Wspólną konferencję prasową Prezydentów poprzedziło spotkanie Par Prezydenckich, rozmowa „w cztery oczy” Andrzeja Dudy i Michaela Pence'a, a także rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu polityków. Jak podano w oświadczeniu Kancelarii Prezydenta, rozmowy dotyczyły między innymi planów dotyczących stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce a także jeszcze bliższej współpracy energetycznej i gospodarczej.

- Polska rozwija się w bardzo dobrym tempie. Wierzę w to, że dalsze inwestycje amerykańskie i polskie inwestycje w Stanach Zjednoczonych będą przyczyniały się do rozwoju tej sytuacji - mówił Andrzej Duda.

Odnosząc się do współpracy energetycznej, podkreślał, że stanowi ona „bardzo ważny” temat we wzajemnych relacjach Polski i USA.

- Teraz nie możemy się doczekać współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, np. jądrowej - powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Michaela Pence.

To już kolejna deklaracja administracji USA o chęci współpracy w zakresie rozwijania energetyki jądrowej w Polsce. We wrześniu 2018 roku delegacja Ministerstwa Energii pod przewodnictwem ówczesnego Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej Józefa Sobolewskiego rozmawiała w Departamencie Energii USA z wiceministrem energii ds. międzynarodowych Theodorem J. Garrishem. Delegacja resortu uczestniczyła także w spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Wykonawczego Prezydenta USA, Departamentu Stanu oraz Departamentu Handlu.

Podczas rozmów z amerykańskimi korporacjami z branży nuklearnej rozmawiano o możliwościach współpracy przemysłowej pomiędzy firmami z obu krajów, w tym o szansach na włączenie polskich firm w światowy łańcuch dostaw dla sektora jądrowego.

Źródło: prezydent.pl, nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze