Serwis informacyjny

Polsko-japońskie porozumienie o współpracy przy reaktorach HTGR

Data dodania: środa, 30 stycznia 2019, autor: nuclear.pl

- Małe reaktory jądrowe HTGR mogą być w przyszłości podstawowym źródłem ciepła przemysłowego. Dzięki temu możemy zmniejszyć zależność od importu gazu oraz obniżyć emisyjność polskiej gospodarki – powiedział Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski 28 stycznia 2019 roku w siedzibie resortu, podczas otwarcia polsko-japońskiego seminarium o reaktorach tego typu.

Wysokotemperatoroy reaktor chłodzony gazem HTGR, fot. US DOE
Wysokotemperatoroy reaktor chłodzony gazem HTGR, fot. US DOE

W trakcie seminarium w resorcie energii podpisano Porozumienie w sprawie wymiany studentów i doktorantów pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych a Uniwersytetem w Tokio.

Program wdrożenia reaktorów HTGR w Polsce jest wynikiem prac zespołu powołanego przez Ministra Energii. Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe chłodzone gazem HTGR to bezpieczna technologia, umożliwiająca produkcję czystej energii cieplnej o temperaturze do 1000 stopni Celsjusza. Ciepło to może być wykorzystane w procesach przemysłowych, kogeneracji oraz do dostarczania ciepła do miejskich sieci ciepłowniczych.

Polsko-japońskie seminarium odbywające się w Warszawie w dniach 28-29 stycznia 2019 roku, zostało zorganizowana przez Japońską Agencję Energii Atomowej (Japan Atomic Energy Agency) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) i Ministerstwem Energii.

Budowa elektrowni jądrowej i wdrożenie reaktorów wysokotemperaturowych HTGR to dwa niezależne programy, które są realizowane równolegle. Elektrownia jądrowa to duże reaktory generacji III/III+ służące wytwarzaniu energii elektrycznej, zaś reaktory HTGR to małe reaktory IV generacji, do wykorzystania głównie jak źródło ciepła.

W styczniu tego roku w Świerku zainaugurowano również uroczyście nowe studia doktoranckie PHD4GEN poświęcone najnowszym technologiom reaktorów jądrowych. Dla 11 studentów z czterech krajów przewidziano cykl 15 wykładów prowadzonych przez międzynarodowy zespół specjalistów, wyjazdy studyjne i konferencje.

Występując podczas inauguracji dr hab. Paweł Sobkowicz, zastępca Dyrektora NCBJ, podkreślił, że polski rząd dostrzega znaczenie perspektyw związanych z reaktorami wysokotemperaturowymi, co znalazło wyraz w opublikowanych niedawno dokumentach. NCBJ jest zaangażowane w projekty i współprace międzynarodowe nakierowane na rozwój tej nadal nowej technologi i na budowę możliwie najszerszej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Studenci rozpoczynający właśnie naukę będą mieli w przyszłości odegrać zasadniczą rolę w rozwoju badań i współpracy w tej dziedzinie. Znaczenie technologii jądrowych dla ochrony klimatu i zapewnienia bezpiecznego pozyskiwania energii niezbędnej dla rozwoju cywilizacji było jednym z ważniejszych zagadnień poruszonych w czasie wykładu inauguracyjnego przez prof. Wacława Gudowskiego z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie. Przed wysłuchaniem pierwszych wykładów wygłoszonych także przez profesorów Jerzego Cetnara (AGH i NCBJ), Konrada Czerskiego (USz i IFK Berlin), Rafaela Macian-Juan (TU Munich) i Tomasza Kozłowskiego (Univ. Illinois i NCBJ) świeżo upieczeni studenci odebrali dyplomy i złożyli ślubowanie.

Źródło: ME, NCBJ


Podziel się z innymi


Komentarze