Serwis informacyjny

Order Orła Białego dla Marii Skłodowskiej-Curie

Data dodania: wtorek, 13 listopada 2018, autor: nuclear.pl

Maria Skłodowska-Curie została pośmiertnie odznaczona Orderem Orła Białego. Wybitna polska uczona znalazła się wśród 100 osób odznaczonych przez Prezydenta na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie to wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie.

Była prekursorką radiochemii. Rozwinęła teorię promieniotwórczości, doskonaliła również techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Była odkrywczynią dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Była również jednym z inicjatorów badań nad leczeniem nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego.

Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Nobla - w 1903 roku w dziedzinie fizyki (wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henri Becquerelem), a w 1911 roku - w dziedzinie chemii.


Z jej inicjatywy powołano w Warszawie w 1932 roku Instytut Radowy (obecnie Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie). Podarowała Instytutowi pierwszy gram radu na potrzeby jego działalności.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonorowali 25 wybitnych Polaków.


Podziel się z innymi


Komentarze