Serwis informacyjny

Regionalna konferencja ministerialna branży jądrowej w Bukareszcie

Data dodania: piątek, 2 listopada 2018, autor: nuclear.pl

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski reprezentował Polskę podczas regionalnej konferencji ministerialnej branży jądrowej, która odbyła się w dniach 25-26 października 2018 roku w Bukareszcie.

Tomasz Dąbrowski, fot. ME
Tomasz Dąbrowski, fot. ME

- Kraje reprezentowane na tej konferencji są zainteresowane współpracą na rzecz bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Polska chciałaby być częścią tego procesu i będziemy otwarci na nowe inicjatywy w tym zakresie - powiedział wiceminister Dąbrowski.

W spotkaniu współorganizowanym przez Agencję Energii Jądrowej (NEA) OECD uczestniczyli wysokiej rangi przedstawiciele resortów energetycznych i instytucji zaangażowanych w realizację projektów jądrowych z Rumunii, Bułgarii, Węgier, Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii, Serbii, Mołdawii i Polski.

Uczestnicy spotkania - przedstawiciele administracji, naukowcy, eksperci branżowi - dyskutowali m.in. o rynkach energii elektrycznej w regionie, gospodarce odpadami promieniotwórczymi, bezpieczeństwie i regulacjach jądrowych, komunikacji społecznej przy projektach jądrowych oraz innowacjach i edukacji w dziedzinie energii jądrowej.

Spotkanie w takim formacie odbyło się po raz pierwszy. Inicjatywa jego organizacji wyszła od Agencji Energii Jądrowej OECD, która ma zamiar wdrożyć podejście regionalne w swojej działalności. Region Europy Środkowo-Wschodniej jest unikatowy, ponieważ nigdzie indziej na świecie nie występuje taka koncentracja państw zainteresowanych utrzymaniem lub wdrożeniem energetyki jądrowej. Głównym celem konferencji było zbadanie korzyści wynikających ze wzmocnionej współpracy jądrowej w regionie.

Powstała w 1960 roku OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development), czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu, zrzesza 35 najbardziej rozwiniętych krajów świata. Polska jest członkiem organizacji od 1996 roku i posiada stałego przedstawiciela przy OECD w randze ambasadora. W ramach systemu OECD funkcjonują cztery afiliowane organizacje, w tym Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oraz Agencja Energii Jądrowej (NEA).

Utworzona przy OECD Agencja Energii Jądrowej (NEA) skupia obecnie 33 państwa z Europy, obu Ameryk i regionu Azji i Pacyfiku, w których zainstalowano 85% światowej mocy z elektrowni jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze