Serwis informacyjny

Zakończono załadunek paliwa do pływającej elektrowni jądrowej

Data dodania: wtorek, 9 października 2018, autor: nuclear.pl

- W dniu 2 października 2018 roku zakończył się załadunek paliwa do dwóch reaktorów pierwszej pływającej elektrowni jądrowej Akademik Łomonosow - ogłosił Rosenergoatom, podmiot zależny rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom, osiągając tym ostatni kluczowy etap przed fizycznym uruchomieniem elektrowni.

Pływająca EJ - Akademik Lomonosov, fot. Rosatom
Pływająca EJ - Akademik Lomonosov, fot. Rosatom

Akademik Lomonosov, który obecnie stacjonuje w Murmańsku w bazie Atomflot, kolejnej filii Rosatomu, zostanie docelowo odholowany i uruchomiony w Peveku, najbardziej wysuniętym na północ mieście Rosji położonym na Czukotce, gdzie stopniowo zastąpi elektrownię jądrową Bilibino i elektrociepłwnię Chaunskaya, które są wycofywane z eksploatacji. Wyposażona w dwa reaktory KLT-40S elektrownia będzie dysponować mocą 70 MWe.

Witalij Trutniew, szef budowy i eksploatacji pływającej elektrowni jądrowej, przekazał, że do końca tego roku zakończą się wszystkie końcowe operacje technologiczne. Fizyczne uruchomienie dwóch bloków reaktorów rozpocznie się w nadchodzących tygodniach, po uzyskaniu zgody od rosyjskiego regulatora Rostechnadzor.

Akademik Łomonosow, który ma 144 metry długości, 30 metrów szerokości i wyporność 21 000 ton, opuścił Stocznię Zakładów Bałtyckich w Sankt Petersburgu w dniu 28 kwietnia 2018 roku. Do Murmańska dotarł w dniu 17 maja 2018, po przeholowaniu go ponad 4000 kilometrów przez cztery morza: Bałtyckie, Północne, Norweskie i Barents’a.

Problemy z dostarczaniem energii do odległych i trudno dostępnych rejonów Rosji skłoniły rosyjskie Ministerstwo Energii Atomowej do podjęcia w 2000 roku decyzji o budowie serii co najmniej ośmiu pływających elektrowni jądrowych. Pierwsza seryjnie produkowana pływająca elektrownia jądrowa - Akademik Łomonosow - budowana była od 2007 roku w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku, a od sierpnia 2018 roku w petersburskiej Stoczni Bałtyckiej.

Rosatom zapowiedział, iż pracuje już nad kolejną generacją pływającego bloku jądrowego, który będzie wyposażony w dwa reaktory RITM-200M, każdy o mocy 50 MWe.


Źródło: WNN, nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze