Serwis informacyjny

Chiński AP1000 osiągnął pełną moc

Data dodania: czwartek, 16 sierpnia 2018, autor: nuclear.pl

Blok 1 elektrowni jądrowej Sanmen w chińskiej prowincji Zhejiang po raz pierwszy osiągnął pełną moc. Jednostka stała się pierwszym na świecie reaktorem AP1000, który został włączony do sieci i wytwarza energię elektryczną.

Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl
Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl

Blok 1 EJ Sanmen 1 osiągnął 100% mocy po raz pierwszy w dniu 14 sierpnia 2018 roku o godzinie 2.10, poinformowały China National Nuclear Corporation i State Nuclear Technology Corporation.

Gorące testy, podczas których symulowanoy temperatury i ciśnienia jakim poddawane byłyby systemy reaktora podczas normalnej pracy, zostały zakończone w czerwcu zeszłego roku. W dniu 25 kwietnia rozpoczęło się załadowanie do rdzenia zespołów paliwowych. Jednostka uzyskała pierwszą krytyczność - trwałą reakcję łańcuchową - w dniu 21 czerwca. W dniu 27 czerwca po raz pierwszy użyto pary generowanej przez reaktor, aby z powodzeniem obracać turbinę z prędkością znamionową.

Blok przechodził stopniowe zwiększanie mocy, aż do czasu zakończenia wszystkich testów bezpieczeństwa przy 100% mocy. Do końca bieżącego roku Sanmen 1 ma rozpocząć komercyjną eksploatację. Nowe bloki jądrowe w Chinach są uważane za będące w komercyjnej eksploatacji dopiero po zakończeniu testu 168 godzin ciągłej pracy przy pełnej mocy.

We wrześniu 2007 r. Westinghouse wraz z partnerem Shaw Group otrzymali zezwolenie na budowę czterech bloków AP1000 w Chinach: dwóch w Sanmen w prowincji Zhejiang i dwóch w Haiyang w prowincji Shandong. Budowa bloku 1 w EJ Sanmen rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku, natomiast pierwszy beton dla bloku 2 został wylany w grudniu 2009 roku. Budowa bloków 1 i 2 w EJ Haiyangrozpoczęła się odpowiednio we wrześniu 2009 roku i czerwcu 2010 roku.

Gorące testy bloku 2 w EJ Sanmen zostały zakończone w styczniu. Wkrótce rozpocznie się ładowanie paliwa do rdzenia reaktora, a sam blok zacznie działać pod koniec tego roku.

Blok 1 w EJ Haiyang osiągnął pierwszą krytyczność w dniu 8 sierpnia i ma również rozpocząć działalność do końca roku, blok 2 do którego 8 sierpnia rozpoczęto załadunek paliwa, rozpocznie pracę w 2019 roku.

Żródło: WNN


Podziel się z innymi


Komentarze