Serwis informacyjny

Załadunek paliwa dla bloku 2 w chińskiej Elektrowni Jądrowej Sanmen

Data dodania: środa, 11 lipca 2018, autor: nuclear.pl

Blok Nr 2 elektrowni jądrowej Sanmen w Chinach otrzymał zgodę na załadunek paliwa jądrowego – podała 10 lipca China National Nuclear Corporation (CNNC). Blok nr 1 został podłączony do sieci w dniu 30 czerwca, stając się pierwszym na świecie blokiem wyposażonym w reaktor AP1000 przyłączonym do sieci i generującym energię elektryczną.

Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl
Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl

CNNC poinformowało, że zgoda na załadunek paliwa dla bloku Nr 2 została wydana przez National Nuclear Safety Administration w dniu 4 lipca.

Regulator nadzorował bezpieczeństwo jądrowe procesu budowlanego i testy próbnego załadunku reaktora, którego wyniki wskazywały, że reaktor był gotowy do załadunku paliwa - podał CNNC.

Ogłoszenie, opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Ekologii i Środowiska ChRL, stanowi, że CNNC musi "ściśle przestrzegać" wymagań specyfikacji technicznych i zarządzania jakością, aby zapewnić bezpieczeństwo jądrowe podczas załadunku paliwa i eksploatacji jednostki po załadunku.

Warunki określone w raporcie obejmują regularne przeglądy bezpieczeństwa przeprowadzane co dziesięć lat. Wskazuje również, że ostateczne sprawozdanie z analizy bezpieczeństwa i plan awaryjny dla jednostki powinny być "regularnie przeglądane", aby odzwierciedlały najnowsze wymogi dotyczące zarządzania technicznego i operacyjnego oraz muszą być zgłaszane do zatwierdzenia przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Jądrowego Chin.

Po załadowaniu paliwa, etapy poprzedzające komercyjną eksploatację będą obejmować osiągnięcie pierwszej krytyczności, 5% mocy znamionowej, 50% mocy znamionowej i 90% mocy znamionowej. Po zakończeniu tych etapów operator poprosi o zatwierdzenie procesu komercyjnego uruchomienia urządzenia.

Źródło: World Nuclear News


Podziel się z innymi


Komentarze