Serwis informacyjny

Chiny podpisały z Rosją umowę na budowę czterech nowych bloków

Data dodania: czwartek, 14 czerwca 2018, autor: nuclear.pl

Rosja i Chiny podpisały cztery umowy przewidujące budowę czterech bloków VVER-1200 w Xudabao i Tianwan, współpracę w projekcie pilotażowym prędkich reaktorów CFR-600 oraz dostawę części RITEG (radioizotopowego generatora termoelektrycznego) do chińskiego programu badań księżycowych. Ceremonia podpisania odbyła się 8 czerwca w Pekinie i wzięli w niej udział prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Dwie z podpisanych umów mają na celu zbudowanie dwóch bloków w nowej lokalizacji Xudabao i dwóch bloków 7 i 8 w EJ Tianwan. Rosja dostarczy reaktory VVER-1200 i cały związany z nimi sprzęt.

Dyrektor generalny Rosatomu, Alexey Likhachov, powiedział, że w trakcie "długotrwałej współpracy z naszymi wiarygodnymi partnerami" - China's Atomic Energy Authority, National Energy Administration i China National Nuclear Corporation (CNNC) - "stworzyliśmy bezprecedensowy poziom zaufania".

Trzecia umowa przewiduje dostawę wyposażenia, paliwa i usług dla opracowanego przez CNNC projektu pilotażowego prędkiego reaktora CFR-600.

Czwarta umowa dotyczy zaś dostarczania radionuklidowych jednostek ciepła (UHR) wykorzystywanych jako części radioizotopowych generatorów termoelektrycznych do zasilania urządzeń w programie kosmicznym Chin, w szczególności w eksploracji księżycowej.

Bloki 1 i 2 Tianwan zostały uruchomione w 2007 r. i generują ponad 15 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Jednostka 3 została podłączona do sieci w dniu 30 grudnia i ma wejść do eksploatacji komercyjnej jeszcze w tym roku.

Projekt EJ Tianwan oparty jest na rosyjskim projekcie AES-91 z reaktorem VVER-1000, który w pełni spełnia aktualne wymagania chińskich i rosyjskich regulacji a także przepisy MAEA – przekazał w komunikacie Rosatom. Budowa zakładu jest prowadzona przez Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC) we współpracy z rosyjskim Atomstroyexport. JNPC jest joint venture pomiędzy CNNC (50%), China Power Investment Corporation (30%) i Jiangsu Guoxin Group (20%).

Rada Państwa wydała zgodę na budowę trzeciej fazę elektrowni Tianwan (jednostki 5 i 6) - oba z reaktorami ACPR1000 o mocy 1080 MWe zaprojektowanymi w Chinach - w dniu 16 grudnia 2015 r.

Pierwszy beton został wylany na budowie bloku 5 miesiąc później a na budowie bloku 6 we wrześniu 2016 r. Blok 5 ma wejść do komercyjnej eksploatacji w grudniu 2020 r., a jednostka 6 w październiku 2021 r.


Podziel się z innymi


Komentarze