Serwis informacyjny

Darmowe tabletki z jodem rozdawane w Belgii nie dają powodów do niepokoju

Data dodania: wtorek, 13 marca 2018, autor: nuclear.pl

W związku z pojawiającymi się informacjami o dostarczaniu mieszkańcom Belgii tabletek ze stabilnym jodem, które miałyby być wykorzystane w przypadku poważnej awarii jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że jest to wyłącznie element zaktualizowanej polityki bezpieczeństwa Belgii.

Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.

Jest to zaplanowane działanie profilaktyczne, które wynika ze zmian tej polityki, ale nie ma związku z obecną sytuacją w belgijskiej energetyce jądrowej. Reaktory pracują normalnie i bezpiecznie produkują energię elektryczną. Belgijski dozór jądrowy natychmiast wydałby nakaz zaprzestania działalności elektrowni, gdyby pojawiły się jakiekolwiek zastrzeżenia do stanu ich bezpieczeństwa.

Cytowane w informacjach medialnych \"mikropęknięcia\" w reaktorach jądrowych na terenie Belgii są w istocie drobnymi, powierzchniowymi (kilka milimetrów) pęknięciami w grubej na kilkanaście centymetrów stalowej obudowie zbiornika ciśnieniowego reaktora.

Zostały wykryte w 2012 r. i wtedy też zostały one gruntownie przebadane przez belgijski urząd dozoru jądrowego FANC (Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle). Wyniki tych analiz wskazują, że pęknięcia nie mają wpływu na bezpieczeństwo reaktora.

Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

Aktualnie w Belgii pracuje siedem bloków jądrowych, tj. cztery bloki w elektrowni Doel oraz trzy w elektrowni Tihange. Energetyka jądrowa stanowi znaczny udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Belgii. Całkowita zainstalowana moc w elektrowniach jądrowych w Belgii wynosi 9,2 GWe.

W 2017 roku belgijskie elektrownie jądrowe wyprodukowały 40 030,93 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 50,14 % całkowitej produkcji energii elektrycznej wynoszącej 80 291,21 GWh.


Podziel się z innymi


Komentarze