Serwis informacyjny

Fennovoima oczekuje, że pozwolenie na budowę EJ Hankiviki zostanie wydane w 2019 roku

Data dodania: poniedziałek, 13 listopada 2017, autor: nuclear.pl

Firma Fennovoima złożyła wniosek o pozwolenie na budowę do rządu latem 2015 r. Wniosek obejmuje np. ogólny opis elektrowni, typ elektrowni, opis głównych systemów bezpieczeństwa i organizacji Fennovoima. Pozwolenie na budowę dla elektrowni jądrowej jest przyznawane przez rząd fiński i wymaga pozytywnej oceny bezpieczeństwa przeprowadzonej przez Urząd ds. Radiacji i Bezpieczeństwa Jądrowego (STUK). Firma Fennovoima jest w trakcie dostarczania do oceny STUK dokumentacji projektowej elektrowni.

Wizulalizacja EJ Hanhikivi-1, fot. Fennovoima

- Przeanalizowaliśmy postęp prac i zdecydowaliśmy, że zmienimy nasz cel uzyskania pozwolenia na budowę w 2019 roku. Uwzględnienie fińskich wymagań i przepisów dotyczących prac projektowych zajęło dostawcy technologii więcej czasu niż pierwotnie oczekiwaliśmy. Ponieważ dostarczanie dokumentów w ciągu pierwszych dwóch lat było wolniejsze niż się spodziewano, żadna z naszych firm nie była w stanie przeprowadzić własnych prac związanych z oceną w zaplanowanej przez siebie skali - powiedział dyrektor generalny firmy Fennovoima Toni Hemminki.

Jednak według Hemminki wszystko idzie we właściwym kierunku. Na przykład, dostawca technologii jądrowej i główny projektant sprowadzili wiosną i latem do Helsinek prawie stu nowych ekspertów. Przyspieszyło to znacznie pracę.

Elektrownia jądrowa, która ma być wybudowana w Pyhäjoki wyposażona zostanie w reaktor wodny ciśnieniowy VVER-1200 model V-491 (AES-2006), najnowocześniejszy model reaktorów WWER produkcji rosyjskiego Rosatom. Blok o mocy 1200 MWe będzie spełniać najnowsze fińskie wymagania bezpieczeństwa.

- Rosatom zbudował dziesiątki elektrowni jądrowych na całym świecie i jest najbardziej doświadczonym dostawcą elektrowni jądrowych na świecie, jestem więc przekonany o ostatecznym wyniku. Dla nas dużą zaletą jest to, że elektrownia referencyjna dla Hanhikivi 1 zostanie ukończona w przyszłym roku w Sosnowym Borze. Wszystkie najnowsze know-how i doświadczenie będą do naszej dyspozycji w fazie budowy - dodaje Hemminki.

Po zakończeniu budowy, Hanhikivi 1 wyprodukuje rocznie około 9 TWh energii elektrycznej o zerowej emisji. W 2016 roku zużycie energii elektrycznej w Finlandii wyniosło około 85 TWh.


Podziel się z innymi


Komentarze