Serwis informacyjny

Ministerstwo wspiera edukację o energii jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 2 października 2017, autor: me.gov.pl

160 nauczycieli i doradców metodycznych z całej Polski wzięło udział w szkoleniu "Jak uczyć o energii jądrowej", organizowanym przez Ministerstwo Energii, w dniach 25-28 września 2017 roku w Warszawie.

Resort energii od lat prowadzi działania wspierające w zakresie nauczania o energii jądrowej. Tegoroczne szkolenie było pierwszym o zasięgu ogólnopolskim. Dotychczas w podobnych warsztatach uczestniczyli nauczyciele z województwa pomorskiego - regionu potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Ponadto w kwietniu 2017 roku w ministerstwie odbyło się II Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej.

Ogólnopolskie szkolenie "Jak uczyć o energii jądrowej" było skierowane do nauczycieli biologii, chemii, fizyki, geografii, przyrody i wychowania do bezpieczeństwa, pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz do doradców metodycznych z Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli. Jego celem było poszerzenie wiedzy o energii jądrowej oraz udoskonalenie warsztatu metodycznego, aby prowadzić zajęcia z energetyki jądrowej w nowej atrakcyjnej formie. Wzięli w nim udział nauczyciele oraz doradcy metodyczni ze wszystkich 16 województw, podzieleni na 4 grupy wykładowe.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali gry edukacyjne dla młodzieży, scenariusze lekcji i propozycje zadań, służące do realizacji zagadnień zgodnych z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Ponadto każdy został wyposażony w pakiet edu-box, który zawierał m.in. urządzenie do detekcji promieniowania jądrowego wraz z aplikacją na telefony typu smartfon.

Wybrane opinie uczestników szkolenia "Jak uczyć o energii jądrowej":

  • "Zajęcia dały nam wiedzę do uzasadnienia młodzieży, dlaczego elektrownie jądrowe powinny się pojawić jako źródło energii i że nie należy się ich bać"
  • "Więcej tego typu spotkań, w takiej formie i z prawdziwymi profesjonalistami. Poruszono ważne i coraz ważniejsze (w przyszłości) aspekty naszego życia" - M. Wróblewska, ZST Lipno
  • "Prowadzący szkolenie przedstawili solidne podstawy merytoryczne: wiedzę z przedmiotu oraz metody realizacji celów dydaktycznych (…). Bardzo ciekawe było wykorzystanie smartfonów do gier edukacyjnych czy pomiarów aktywności za pomocą licznika Geigera. Oczywiście bezcenną wartość stanowi zestaw gotowych materiałów edukacyjnych. Moje koleżanki, które nie mogły wziąć udziału w szkoleniu, są zachwycone zawartością Edu-boxa. Dzięki gotowym scenariuszom, nasze lekcje będą ciekawsze(…) – M. Kułakowska, VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach.
  • "Jestem pod wielkim wrażeniem szkolenia "Jak uczyć o energii jądrowej", w której miałam przyjemność uczestniczyć. Udział w szkoleniu zmotywował mnie do działania. Opowiedziałam o konferencji chemikom i razem z nimi zamierzamy zorganizować w naszej szkole cykl imprez poświęconych energii jądrowej, m.in. wyjazd do Œwierku, lekcje pokazowe, konkurs dla uczniów i in." – J. Ciesielska, VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku.
  • "Szkolenie bardzo ciekawe, przebiegało w przyjaznej atmosferze. Wykłady ekspertów zaprezentowane profesjonalnie, ciekawy sposób ukazania wiedzy dotyczącej sposobów oddziaływania promieniowania jonizującego na materię, sposobów pozyskiwania, magazynowania i wykorzystania energii ze szczególnym uwzględnieniem energetyki jądrowej, dotyczącej ochrony radiologicznej, zdarzeń radiacyjnych (…). Ciekawe materiały, wykorzystam do pracy z uczniami" – M. Grońska, Doradca Metodyczny MODN w Ełku.


Podziel się z innymi


Komentarze