Serwis informacyjny

Kolejny ważny etap budowy ARKADY w Czarnobylskiej EJ

Data dodania: środa, 16 listopada 2016, autor: nuclear.pl

Jak podał organizator wyjazdów do Czarnobyla ze strefazero.org w poniedziałek, 14 listopada 2016, rozpoczęto kolejny ważny etap w budowie nowej osłony tzw. Arkady dla bloku nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Array
Array

Konstrukcja nowej osłony o kształcie łuku o wysokości 108 m, szerokości 275,5 m, długości 162 m i całkowitej masie 36 000 ton została zmontowana na szynach i przy pomocy specjalnego systemu siłowników jest nasuwana nad budynek 4 bloku. Przesuwanie odbywa się za pomocą specjalnego systemu popychaczy który składa się z 224 siłowników hydraulicznych przesuwających obudowę o 60 centymetrów w każdym skoku. Przewiduje się, że całkowity czas przesuwania obudowy będzie trwał około 40 godzin rozłożonych na okres około 5 dni.

- Na 30 listopada zaplanowane są uroczystości odbioru obiektu przez m.in. prezydenta Ukrainy oraz przedstawicieli państw finansujących budowę. Przez ten okres dostęp do Czarnobylskiej EJ będzie ograniczony i osoby z zewnątrz nie mogą się do niej zbliżać na mniej niż 1 700 metrów. Zabronione jest też wchodzenie na budynki w Prypeci, aby jak najmniej zdjęć z przebiegu całej operacji wydostało się na zewnątrz. Strefa będzie bardzo restrykcyjnie kontrolowana, a oprowadzający grupy zostali postraszeni natychmiastową utratą pracy za każde odstępstwo od panujących zasad. Wygląda na to, że ubiegły tydzień był ostatnią możliwością zobaczenia bloku nr 4 na żywo z bliska - relacjonuje strefazero.org.


Budowa nowej osłony rozpoczęła się w 2012 roku w nieskażonym miejscu w pobliżu reaktora nr 4 Czarnobylskiej EJ. Budowa Arkady była realizowana w dwóch etapach, pierwszy etap obejmował montaż 20 000 ton konstrukcji łukowej, natomiast drugi etap obejmował instalowanie infrastruktury (np. dźwigów) do demontażu zniszczonej struktury 4 bloku oraz usunięcia paliwa. Z powodu wielkich rozmiarów Arka była zbudowana z dwóch połówek, które zostały ze sobą połączone w lipcu 2015 roku.

Operację można œledzić na żywo na oficjalnej stronie elektrowni - http://chnpp.gov.ua/ru/construction-online


Podziel się z innymi


Komentarze