Serwis informacyjny

Atom – podstawowe źródło energii dla krajów bałtyckich

Data dodania: wtorek, 1 marca 2016, autor: nuclear.pl

Wczoraj, 29 lutego br, w Ministerstwie Energii w Warszawie, odbyło się spotkanie grupy roboczej projektu BRILLIANT (Baltic Region Initiative for Long Lasting InnovAtive Nuclear Technologies). Eksperci z Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Polski dążą do utworzenia wspólnej platformy naukowo-technicznej pozwalającej na regionalne podejście do rozwoju technologii jądrowych w rejonie Bałtyku.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

W Ministerstwie Energii w Warszawie, zebrali się eksperci pięciu państw; Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Polski aby przeanalizować rolę energetyki jądrowej we wspólnym systemie energetycznym regionu Morza Bałtyckiego. Dzięki takim rozmowom kraje planujące budowę elektrowni jądrowych (Polska i Litwa) mogą korzystać z doświadczeń wynikających z wieloletniej eksploatacji bloków jądrowych (Szwecja), a kraje korzystające z energii wytwarzanej poza swoimi granicami (Łotwa i Estonia) udział w tworzeniu wspólnego systemu energetycznego. Uczestnicy projektu BRILLIANT są zgodni – energetyka jądrowa jest wciąż główną opcją dostarczania energii elektrycznej dla krajów bałtyckich.

- Kraje nadbałtyckie mają wiele wspólnych problemów. Niełatwo je rozwiązać siłami poszczególnych krajów. Znacznie łatwiej stawić im czoła, kiedy będziemy działać wspólnie – mówi prof. Grzegorz Wrochna, Pełnomocnik Dyrektora NCBJ ds. Współpracy Międzynarodowej. – Do takich problemów należy wykorzystanie energetyki jądrowej, budowa zaplecza badawczego na jej potrzeby, postępowanie z wypalonym paliwem jądrowym. Wspólne podejście do tych zagadnień pozwoli na optymalizację kosztów związanych w wprowadzaniem technologii jądrowych jak również na efektywne wykorzystanie już posiadanych zasobów - wyjaśnia prof. Wrochna.

Projekt BRILLIANT o wartości 1,1 mln euro jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Coordinated and Support Action. Rozpoczął się 1 lipca 2015 roku i będzie trwał 3 lata. W ramach projektu przewidziany jest udział przedstawicieli jednostek rządowych uczestniczących krajów, co umożliwi m.in. nieformalną wymianę informacji. W poniedziałkowym spotkaniu udział weźmie m.in. Minister Andrzej Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.


Podziel się z innymi


Komentarze