Serwis informacyjny

Wiosną PGE EJ1 poszuka miejsca na elektrownię jądrową na Pomorzu

Data dodania: środa, 30 grudnia 2015, autor: RynekInfrastruktury.pl

Wiadomo już, że elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. Wiosną przyszłego roku ma się rozpocząć kolejny etap badań środowiskowych i lokalizacyjnych dla tej inwestycji. Decyzję mamy poznać pod koniec 2017 roku.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Inwestycja jest prowadzona przez spółkę PGE EJ1, która jest odpowiedzialna za przygotowanie i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Obecnie prowadzone są badania i analizy w potencjalnych miejscach jej lokalizacji. – Na podstawie wyników aktualnie realizowanych prac wybrana zostanie jedna z dwóch lokalizacji nadmorskich. Będzie to Choczewo lub Lubiatowo-Kopalino. Na tym terenie będą prowadzone dalsze badania w procedurze środowiskowej, równolegle do badań w lokalizacji Żarnowiec – wyjaśnia Maciej Stryjecki, dyrektor biura lokalizacji, infrastruktury i ochrony środowiska w PGE EJ1.

Wiosną 2016 rozpocznie się kolejny etap badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby przeprowadzenia pełnej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

– Badania środowiskowe potrwają minimum rok i obejmą wszystkie okresy rozwoju kluczowych gatunków i siedlisk. Natomiast badania lokalizacyjne potrwają dwa lata i zostaną podzielone na kilka etapów – mówi Maciej Stryjecki.

Jednym z ważniejszych etapów badań środowiskowych były wykonane w październiku odwierty hydrologiczne w Choczewie oraz Lubiatowie-Kopalino. Wyniki tych badań mają pomóc stwierdzić, czy w tych miejscach elektrownia jądrowa będzie znacząco oddziaływać na obszary Natura 2000.

Przyszłoroczne prace przewidują takie działania jak inwentaryzacja archeologiczna i przyrodnicza, monitoring hydrogeologiczny i hydrologiczny, badania geologiczne i geotechniczne czy badania jakości środowiska morskiego. – Pod koniec 2017 roku wyniki prowadzonej w ramach badań środowiskowych inwentaryzacji przyrodniczej i wstępne wyniki z części badań lokalizacyjnych pozwolą podać, na etapie opracowania raportu o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia, preferowaną i alternatywną lokalizację elektrowni jądrowej – tłumaczy dyrektor.

Obecnie trwają przetargi na przeprowadzenie poszczególnych etapów badań dla każdego z 13 obszarów, na którym będą one prowadzone. – Rozstrzygnięcie toczącego się procesu przetargowego oraz podpisanie umów z wybranymi wykonawcami planowane jest na początek przyszłego roku, tak aby kompleksowy program badawczy mógł się rozpocząć, zgodnie z harmonogramem, w pierwszym kwartale 2016 roku – dodaje Maciej Stryjecki.

Źródło: RynekInfrastruktury.pl/ strefabiznesu.pl


Podziel się z innymi


Komentarze