Lokalizacja elektrowni jądrowych

Elektrownia Jądrowa Mochovce

Na południu Słowacji, pomiędzy miastami Nitra i Levice, znajdują się 4 bloki elektrowni jądrowej Mochovce wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe WWER 440 model V-213 o mocy 440 MWe każdy. Blok 1 dostarcza prąd elektryczny do sieci od lata 1998, a blok 2 od końcówki roku 1999.

Każdy z bloków wytwarza około 3000-3500 MWh elektryczności rocznie, co daje ponad 13% całkowitej produkcji energi elektrycznej w Słowacji na jeden blok.

Budowę bloków 3 i 4, którą rozpoczęto w 1986 roku i zawieszono 1992 roku, reaktywowano ponownie w połowie 2009 roku, a jednostki mają rozpocząć pracę w 2013 roku.

Bloki z EJ Mochovce zalicza się do najnowszych bloków jądrowych WWER 440 model V-213 wykorzystujących wszelkie udoskonalenia wprowadzone na instalacji. Międzynarodowy zespół ekspertów ustalił, że gdy są spełnione standardy bezpieczeństwa, instalacja spełnia wszystkie międzynarodowe standardy i poziom bezpieczeństwa, oceniając niezawodność instalacji jako wyjątkowo wysoką.

Dane techniczne:

Nazwa blokuMochovce 1Mochovce 2Mochovce 3Mochovce 4
Typ reaktoraPWRPWRPWRPWR
ModelVVER V-213VVER V-213VVER V-213VVER V-213
Moc brutto [MWe]470470440440
Moc netto [MWe]436436391391
Moc [MWt]1471147113751375
Rozpoczęcie budowy13.10.198313.10.198327.01.198727.01.1987
Osiągnięcie krytyczności9.02.19981.12.1999
Włączenie do sieci4.07.199820.12.1999
Rozpoczęcie eksploatacji29.10.199811.04.2000
ModeratorH2OH2OH2OH2O
ChłodziwoH2OH2OH2OH2O
PaliwoUO2UO2UO2UO2
OperatorSlovenské elektrárne as
WłaścicielSlovenské elektrárne as
StatusWłączonyWłączonyBudowaBudowa